Ostatni dzień listopada od wieków wiąże się z zabawą i wróżbami. Tego dnia nasze przedszkole odwiedziła Dobra Wróżka, która przybliżyła dzieciom historię andrzejek i wywróżyła im same dobre rzeczy. Pierwszą wróżbą, którą poznały dzieci, było lanie wosku przez klucz. Z powstałego "dziwnego stworka" wyłoniła się postać....pani Zimy, której towarzyszyło kilka śnieżynek. Ta wróżba z pewnością się spełni niebawem ;).

„Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.” 30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.

W dniu 27.11. 2017 r. przedszkolaki z naszego Przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie.

Dnia 08.11. 2017 r. gościliśmy w przedszkolu pana garncarza Krystiana Nowaka. Pokaz był inspiracją dla dzieci do działalności badawczo-plastycznej. Każde dziecko mogło usiąść przy garncarskim kole i przy pomocy naszego gościa ulepić swoją miseczkę. Dzieci poprzez ugniatanie poznały właściwości gliny, przedszkolaki były zachwycone efektem końcowym.

Nasze najmłodsze przedszkolaki oraz dzieci ze starszych grup, które dołączyły do nas w tym roku szkolnym, 10 listopada złożyły uroczyste ślubowanie i stały się prawdziwymi przedszkolakami. Dzieci z tej okazji przygotowały krótki występ z wierszykami i piosenkami. Następnie pani dyrektor Barbara Bronisz dokonała uroczystego pasowania. Dzieci otrzymały także pamiątkowe dyplomy.

Dnia 28 października 2017 roku do naszego przedszkola zawitali niezwykli goście - prawdziwi strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie. W spotkaniu uczestniczyły trzy grupy - Biedronki, Jeżyki oraz Żabki. Strażacy przybliżyli dzieciom specyfikę zawodu strażaka oraz przypomnieli najważniejsze zasady postępowania w przypadku pożaru lub wypadku. Pokazali jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy. Na koniec spotkania wręczyli przedszkolakom owocowe cukierki i kolorowanki.

W ramach poszerzania i utrwalania wiedzy o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym, 30 października 2017 roku odwiedziła nasze przedszkole Pani Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie. Opowiedziała dzieciom jak należy postępować w czasie przechodzenia przez ulicę oraz poruszania się na rowerze. Zwróciła także uwagę na to, jak ważne dla bezpieczeństwa jest zapinanie pasów podczas jazdy samochodem.

18 października, w dzień Poczty Polskiej, grupa "Jeżyki" wybrała się do Urzędu Pocztowego w Parczewie. Dzieci poznały logo poczty, zwiedziły różne pomieszczenia poczty, dowiedziały się również jaką drogę pokonują listy i paczki, jakie są atrybuty listonosza. W podziękowaniu za miłe przyjęcie, wręczyliśmy pracownikom poczty mały upominek wykonany przez naszą grupę. Ponieważ grupa bierze udział w projekcie "Pocztówkowe przedszkole", więc na koniec naszej wizyty wysłaliśmy kartkę do przedszkolaków z Łodzi.

W ostatnim tygodniu września grupy Jeżyki i Pszczółki poznawały znaki drogowe oraz zasady bezpiecznego poruszania się po przejściu dla pieszych. Wiadomości utrwalaliśmy podczas spacerów w okolicy przedszkola. Ćwiczyliśmy bezpieczne przechodzenie na drugą stronę ulicy i rozpoznawaliśmy znaki drogowe.